×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
31.05.2018
Why historical heritage?

Aktualizacja: 2019-01-24

Dlaczego historyczne dziedzictwo na rzecz dialogu?

Za czasów świetności I Rzeczypospolitej Polacy i Kozacy nieraz stawali ramię w ramię i bronili wspólnej sprawy. Stawką było bezpieczeństwo tego unikalnego na tamte czasy Państwa, jakim była Rzeczypospolita Obojga Narodów.
Realizatorzy projektu zdecydowali, iż warto wzbogacić współczesny polsko - ukraiński dialog historyczny o narrację odwołującą się do najlepszych momentów w naszej wspólnej historii tj. właśnie czasów I Rzeczypospolitej.

Warto "przypomnieć" społeczeństwom naszych krajów, iż barwne i bogate dziedzictwo historyczne i kulturalne Rzeczypospolitej może być źródłem zrozumienia, ale i inspiracji do wspólnego rozwoju tej części Europy.

Istnieją mocne i przekonujące podstawy do takiej narracji w postaci wielu zachowanych jeszcze miejsc historycznych na Ukrainie i w Polsce, w tym: licznych zamków, pałaców czy świątyń.

Należy jak najszybciej wykorzystać ten czas, gdyż nagranie cyklu filmów będzie miało w znacznej mierze charakter archiwalny. Wiele spośród miejsc, do których organizatorzy dotrą z kamerą i dronem zapewne nie przetrwa najbliższych lat, lub popadnie w jeszcze większą ruinę. Trzeba zatem działać, póki jeszcze jest czym zaciekawić ludzi.

Zachowanie wspólnego dziedzictwa historycznego powinno być przecież korzystne także i dla Ukrainy - choćby nawet z powodu rozwoju turystyki, czy możliwości znalezienia międzynarodowych inwestorów, czy instytucji gotowych wesprzeć ochronę zabytków, pozostałych po Rzeczypospolitej.

Śladami wspólnej historii

Równolegle poprzez zaplanowaną kampanię promocyjną w tradycyjnych i nowoczesnych mediach chcemy szczególnie mocno zaangażować młodzież do dyskusji i głębszej refleksji nad tym co nas współcześnie łączy, a co ma swe źródło w historii.

Autor: Krzysztof Kalita
Fotografie: Archiwum Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód na podstawie nagrań Ukrainian Communication Group.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Why historical heritage?
Why historical heritage?