×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
24.08.2018
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Misją instytucji jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. NAC inspiruje do odkrywania i ożywiania dziedzictwa, ucząc, jak korzystać z bogactwa historii.

NAC pełni również funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zapewnia efektywne systemy zarządzania, udostępniania i długoterminowego przechowywania zasobów cyfrowych m.in. Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć ponad 32 mln skanów materiałów archiwalnych.

W samych tylko zasobach NAC znajduje się prawie 16 mln zdjęć, 40 tys. nagrań dźwiękowych oraz około 2,4 tys. filmów. Zbiory dostępne online można przeglądać na nac.gov.pl

Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa

Projekt przewiduje stworzenie w 2018 roku ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które powstały w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego wchodzą historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i jest realizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód, w partnerskiej współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie. Nagrania filmowe zostaną wykonane przez profesjonalny zespół filmowy Ukrainian communication group.

Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny Historykon.pl.
W sierpniu do partnerskiej współpracy dołączyło Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Zapraszamy do śledzenia relacji z powstawania tego unikalnego cyklu filmów!

Kanał YouTube projektu:
https://www.youtube.com/channel/UCrEFRXtIG-T6Fhlf4BFxRwQ

Profil Facebook:
www.fb.com/pluazdrona

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018"

Narodowe Archiwum Cyfrowe