×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
10.10.2018
Polska i ukraińska młodzież z Kielc na Ukrainie - gdzie byli i co zobaczyli

Niemal tydzień trwała podróż grupy polsko-ukraińskiej młodzieży miejscami wspólnej historii z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Ukrainie w ramach projektu “Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa”. O ich trasie, gdzie byli i co robili dla nawiązania dialogu społeczno-kulturalnego.


W projekcie “Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” sfilmowane zostanie ponad 100 cennych historycznie obiektów. Oczywiście liczba wartych uwagi zabytków nie kończy się na wybranych i opisanych przez zaproszonych do projektu historyków. Jest ich dużo więcej, lecz nie wszystkie udało się objąć czasowo jednym tegorocznym projektem.

Jeszcze krótsza była trasa wyprawy polskiej i ukraińskiej młodzieży z kieleckich szkół i uczelni, którą zaplanowano w ramach projektu. Nawet w tak krótkim czasie tj. w ciągu tygodnia młodzi uczestnicy z kamerą, czy telefonem w jednej ręce i walizką w drugiej zdążyli się zapoznać z wieloma ważnymi historycznie miejscami. Mieli niewiele czasu, ale dużo pomysłów na dobre reportaże.

Jaki był cel podróży młodzieży? Przede wszystkim nawiązanie dialogu z lokalnymi mieszkańcami wybranych historycznych miejsc i nagranie amatorskich reportaży z tych spotkań.

Kto odważył się wyruszyć w podróż po Ukrainie (warto dodać, że niemal wszystkimi możliwymi lokalnymi środkami transportu od marszrutek po "płackartne" pociągi)?

W podróż ruszyli: Ira Vitiuk, Sasza Kanahiwska i Patryk Jarząbek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Julia Zygała i Ola Wilk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz Adam Treliński z VII Liceum Ogolnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego.

Relacje on-line z wyprawy i fotografie - dziś już archiwalne można zobaczyć na profilu Facebook naszego projektu.

 

Lwów

Miasto wiecznego deszczu, starych tramwajów i niezliczonej ilości pamiątek historii

Lwów był pierwszym punktem na trasie. Akurat od niego zaczęła się znajomość z Ukrainą polskiej części grupy. Miasto Lwa, jak nazywają go Ukraińcy, przyjęło gości i pokazało się od najlepszej strony. W trakcie wizyty udało się nie tylko zwiedzieć zaplanowane zabytki z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, lecz także zaobserwować jak teraz toczy się życie miasta.

Dworzec główny we Lwowie    Za plecami grupy klasztor Bernardynów i mury obronne

Żółkiew

Niezwykle piękne i bogate na zabytki miasteczko

Dawniej prywatne miasto szlacheckie założone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego ma czym zachęcić turystów, historyków i zwykłych miłośników czasów dawnej Rzeczpospolitej. Jak widać na zdjęciach w Żółkwi lokalne władze aktualnie starają się restaurować zabytki architektoniczne. Niestety tylko w ograniczonej części. Niektóre pamiątki historii muszą jeszcze poczekać na swoich mecenasów.

Widok na rynek i Kolegiatę pod wezwaniem św. Wawrzyńca  Zamek w Żółkwi

Zbaraż

Miejsce, w którym tworzyła się historia

Zbaraż w Polsce i na Ukrainie kojarzy chyba każdy. Nawet nie tak miasto, jak zamek, który stoi odnowiony i zaprzasza zwiedzających. W środku czeka na odwiedzających wiele ciekawych atrakcji, więc nie będziemy zdradzać szczegółów, żeby każdy mógł osobiście zapoznać się z tym słynnym miejscem ;)

Uczestnicy na tle Zbarażu    Wejście do zamku w Zbarażu

Tarnopol

Gdzie warto zostać na chwilę, żeby pocieszyć oko i duszę

Założony przez hetmana Jana Tarnowskiego Tarnopol jest przytulny i ciekawy zarówno pod względem turystycznym, jak i w części historycznej.

Jezioro w Tarnopolu    Zamek w Tarnopolu

Kamieniec Podolski

Tu łączą się kultury i zostawiają długowieczny ślad

Wydałałoby się, że Kamieniec - ten historyczny, nie jest duży. Brakło jednak dla naszej młodzieży całego dnia, żeby to miasto w pełni zobaczyć.  Możliwe dlatego, że każda uliczka i każdy budynek w tym mieście jest wart uwagi. Przy każdym warto się na chwile zatrzymać i przeczytać tabliczkę informacyjną. Dodatkowym źródłem informacji byli studenci miejscowej uczelni: Diana Hruszańska i Maksym Slozkin, którzy zgodzili się pokazać gościom z Polski swój Uniwersytet im. I. Ohijenki oraz opowiedzieć więcej o współczesnym Kamieńcu.

Twierdza w Kamieńcu Podolskim    

Winnica

Miasto na pograniczu, które się zawsze uczy i rozwija

To był przedostatni punkt na trasie historycznej w ramach podróży naszej młodzieży. Lepiej poznać historię miasta i jego współczesność pomógł historyk i przewodnik dr Oleksandr Fedoryszen - przewodniczący Winnickiego Stowarzyszenia Historycznego, które jest partnerem naszego projektu. Także w Winnicy odbyła się prezentacja projektu z udziałem dziennikarzy z lokalnych mediów, miejscowej młodzieży oraz aktywnych mieszkańców Winnicy. 

    

Kijów

To tutaj w naszych czasach decydują o losach państwa i tworzą historię

W Kijowie zakończyła się podróż polsko-ukraińskiej młodzieży z Kielc (jeśli nie liczyć oczywiście podróży do Przemyśla nowoczesnym pociągiem Ukrzaliznycji marki Hyundai Rotem. Podsumowaniem była Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 360-lecia podpisania Unii Hadziackiej w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy.

Poczas konferencji organizator wydarzenia i dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz zaprezentował projekt "Polska i Ukraina. Śladami historyczgo dziedzictwa".
Ponad 50 uczestników konferencji obejrzało m.in. zapowiedź filmów, które powstają w projekcie oraz fotograficzną relację z wyprawy historyków i dziennikarzy na Ukrainę.
Konferencja była doskonałą okazją do spotkania i zaproszenia współpracy uznanych polskich i ukraińskich historyków oraz przedstawicieli środowisk opiniotówrczych.

W wydarzeniu wzięła udział także delegacja naszego projektu w składzie prezesa Stowarzyszenia Krzysztofa Kality, dr Tomasza Ossowskiego, prof. Jurija Lehuna, dr Oleksandra Fedoryszynego i młodych uczestników wyjazdu. 

    

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód we współpracy z Polskim Instytutem w Kijowie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018.

Autorka: Iryna Vitiuk

Fotografie: archiwum Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód

Polska i ukraińska młodzież z Kielc na Ukrainie - gdzie byli i co zobaczyli
Polska i ukraińska młodzież z Kielc na Ukrainie - gdzie byli i co zobaczyli