Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Płotycz - pałac
Okres budowy: koniec ХVIII w.
Fundator: Generał wojsk koronnych Felicjan Korytowski
Informacja o obiekcie
Rezydencja została wybudowana pod koniec XVIII wieku przez komendanta miasta Lwowa generała Felicjana Korytowskiego. Płotycz należał do jego spadkobierców do pierwszego wkroczenia armii radzieckiej w 1939 roku. Chociaż pałac jest wielki, dawniej nie wyróżniał się okazałością wnętrz. Wiadomo, że Korytowscy przechowywali tu kilka wartościowych obrazów Antoniego Lampiego Starszego, meble z okresu empire i trochę porcelany. Wszystko to zostało rozgrabione przez wojska rosyjskie w 1914 roku. W okresie międzywojennym pałac został odnowiony.
Bez zmian zachował się wygląd zewnętrzny zabytku z okazałymi portykami jońskimi. Gdy pałac został przekazany pod szpital, pomieszczenia zmieniono i przebudowano. Pozostała tylko sala balowa, która niczym się nie wyróżnia.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl