×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
03.10.2018
Czernelica - klasztor dominikanów

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Czernelica - klasztor dominikanów

Okres budowy: 1661-1669

Fundator: Książę Michał Jerzy Czartoryski, wojewoda bracławski i wołyński

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Klasztor dominikanów w Czernelicy ufundowali w r. 1661 Michał Jerzy i Eufrozyna Czartoryscy, wojewodowie bracławscy. Kościół wzniesiono w r. 1669. W świątyni umieszczono malowany na desce obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Klasztor został zlikwidowany przez cesarza Józefa ІІ, kościół zaś od końca w. XVIII funkcjonował jako parafialny. Konsekracja świątyni nastąpiła w r. 1833. W latach 1948-1980 podominikański kościół służył jako magazyn. W r. 2007 świątynia uległa pożarowi. Obecnie stoi opuszczona, popadając w coraz większą ruinę.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Czernelica - klasztor dominikanów