×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
02.11.2018
Pietniczany - wieża warowna

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Pietniczany - wieża warowna

Okres budowy: XV - XVI w. 

Fundator: magnaci Sieniawscy

Informacja o obiekcie:

Według jednych danych, zabytek, jako wieżę warowną, z której obserwowano szlak wołoski, wzniesiono w 1454 roku i należała ona do Węglińskich lub Kowalskich. Według innych, na początku XVI w. została ona   wraz z niewielkim zamkiem ufundowana przez Sieniawskich. W XVII w. mieszkali tu bazylianie, а następnie budowlę zaniedbano. Ruiny wieży w 1983 roku zaczęli odnawiać fachowcy Lwowskiej Galerii Sztuki, a od 1995 roku na trzech kondygnacjach zabytku funkcjonuje niewielkie muzeum, opowiadające o etapach jego renowacji, a także znaleziskach archeologicznych.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Pietniczany - wieża warowna