×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
15.11.2018
Pałac w Tulczynie

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Pałac w Tulczynie

Okres budowy: 1781-1782

Fundator: Stanisław Szczęsny Potocki, chorąży wielki koronny 

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Późnoklasycystyczny pałac w Tulczynie został wzniesiony w latach 1781-1782 z inicjatywy Stanisława Szczęsnego Potockiego, jako jego główna siedziba po przeniesieniu się z rodowego Krystynopola. Rezydencja tulczyńska należała do najokazalszych klasycystycznych zespołów pałacowych w Polsce. Składała się ona z monumentalnej bryły pałacu o długości 68 m, z szerokim wgłębnym portykiem kolumnowym oraz okazałych oficyn (o długości ok. 80 m każda) połączonych z nim kolumnowymi łącznikami. W pałacu znajdowało się ponad 100 sal, teatr, biblioteka oraz okazała kolekcja sztuki. Przy pałacu rozciągał się rozległy park krajobrazowy zw. Chorosza. W r. 1787 w Tulczynie przebywał król Stanisław August Poniatowski. Wraz ze śmiercią Stanisława Szczęsnego Potockiego pałac zaczął podupadać, aż ostatecznie w r. 1892 został sprzedany władzom Rosyjskim, które urządziły w dawnej rezydencji Potockich kasyno. Po pożarze pałacu w r. 1928, który strawił pierwsze piętro, w pomieszczeniach pałacowych zakwaterowano jednostkę wojskową, która urzędowała w pałacu do lat 70-tych ubiegłego wieku. Obecnie w pałacu mieści się miejscowe technikum.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Pałac w Tulczynie