Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Klasztor i kościół dominikanów w Latyczowie
Okres budowy: 1613-1638
Fundator: Stanisław Rewera Potocki, hetman wielki koronny
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Klasztor został ufundowany w r. 1606. Wzniesiony w miejscu fortecy zbudowanej w latach 1579-1598 przez Jana Potockiego, generała ziem podolskich, przekazanej przez tegoż dominikanom (do dziś zachowana baszta oraz fragment murów obronnych). Obok niego w latach 1613-1638 powstał murowany, obronny kościół, z fundacji Stanisława Rewery Potockiego, hetmana wielkiego koronnego; jednonawowy z dwoma kaplicami. Klasztor został doszczętnie zniszczony przez Turków, odbudowany w latach 1702-1724. W jednej z kaplic był przechowywany cudowny obraz Matki Boskiej Latyczowskiej, koronowany w r. 1778. Opuszczony i zniszczony kościół (w czasie II wojny światowej w klasztorze znajdował się obóz, a następnie więzienie NKWD), został w r. 1989 przekazany wspólnocie rzymskokatolickiej i sukcesywnie remontowany. Cudowny wizerunek Matki Boskiej Latyczowskiej przechowywany jest w Lublinie w kaplicy Służek Najświętszej Marii Panny, w Latyczowie od r. 2006 znajduje się kopia tegoż obrazu.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl