Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Kaplica Boimów we Lwowie
Okres budowy: od ostatniej dekady XVI w. po 2. dekadę XVII w.
Fundator: Jerzy Boim
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Kaplica jest jedynym zachowanym mauzoleum rodowym z dawnego cmentarza katedry łacińskiej. Wzniesiona przed r. 1597 z fundacji kupca Jerzego Boima, została przebudowana i ozdobiona dekoracją rzeźbiarską w latach 1609-1617. Restaurowana 1838 i 1908. Kaplica ma rzut kwadratu, nakryta kopułą z latarnią zwieńczoną rzeźbą Chrystusa. Fasada w całości jest pokryta obfitą kamienną dekoracją rzeźbiarską (postacie apostołów, proroków, sceny pasyjne). Wnętrze o bogatej dekoracji sztukatorskiej oraz m.in. stiukowy ołtarz z pocz. w. XVII i epitafium rodziny Boimów, poł. w. XVII, w części autorstwa Jana Pfistera. W r. 1945 kaplica została zamknięta, zaś od r. 1969 mieści oddział Lwowskiej Galerii Sztuki.
Poniżej wybrane fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego:
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl