×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
09.11.2018
Kościół Bożego Ciała (dominikanów) we Lwowie

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Kościół Bożego Ciała (dominikanów) we Lwowie

Okres budowy: 1744-1764 wg projektu Jana de Witte

Fundator: Hetman wielki koronny Józef Potocki

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Według tradycji początki lwowskiego klasztoru dominikanów sięgają w. XIII, jednak powstał on najpewniej dopiero w l. 70. w. XIV, jako fundacja mieszczańska. Do pocz. w. XV zasadniczo ukończono budowę gotyckiego kościoła oraz klasztoru, w następnych wiekach rozbudowanego i wielokrotnie odnawianego. W latach 1744-1745 grożący zawaleniem kościół zburzono, a w r. 1746 rozpoczęto budowę nowego, według projektu Jana de Witte. Konsekracja miała miejsce w r. 1764. Uszkodzony pożarem w r. 1778, został odnowiony i wykończony przez Klemensa Ksawerego Fesingera w latach 1792-1800. Kilkukrotnie restaurowany w XIX i XX w. W r. 1946 dominikanie opuścili Lwów. Od r. 1970 w klasztorze i kościele mieściło się Muzeum Historii Religii i Ateizmu (od r. 1991 Historii Religii); od r. 1997 kościół służy Cerkwi greckokatolickiej. Kościół o eliptycznej nawie, wzorowany na wiedeńskiej świątyni św. Karola Boromeusza to jedno z najwybitniejszych dzieł architektury w Rzeczypospolitej w. XVII. Na bogaty wystrój wnętrza składa się m.in.: zespół rokokowych figur pod tamburem kopuły (3. ćw. w. XVIII, dłuta m.in. Macieja Polejowskiego). Wiele dzieł sztuki z kościoła i klasztoru (m.in. alabastrowa statuetka tzw. Madonny Jackowej, ok. 1400) znajduje się obecnie w klasztorze dominikanów w Krakowie. W l. 90-tych w. XX kościół przekazano ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej, natomiast w części dawnych zabudowań klasztornych mieści się Muzeum Historii Religii.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Kościół Bożego Ciała (dominikanów) we Lwowie