Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Klasztor karmelitów w Sąsiadowicach
Okres budowy: 1742
Fundator: Podstoli wielki litewski Franciszek Borzęcki
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Murowany kościół ufundowany w r. 1589 przez Erazma Herburta, konsekrowany w r. 1591, został w r. 1609 przekazany karmelitom. Klasztor drewniany zastąpiony murowanym ok. r. 1742 z fundacji Franciszka Borzęckiego, podstolego litewskiego. Zlikwidowano pierwotną fasadę kościoła, którą zasłonił budynek klasztoru z centralnie umieszczoną kruchtą. W r. 1828 klasztor spłonął, a jego odbudowę zakończono w r. 1834. W r. 1940 klasztor został zajęty przez armię sowiecką i przystosowany na szkołę podoficerską. W r. 1946 placówka została opuszczona. Do r. 1958 budynki klasztorne były użytkowane jako magazyn kołchozowy. Popadający w ruinę kościół wraz z klasztorem został odzyskany w r. 1989. W latach 1989-1995 przeprowadzono gruntowny remont założenia karmelitańskiego. W r. 2010 pożar zniszczył dach oraz znaczna cześć kościoła. Odbudową świątyni prowadzili od r. 2011 karmelici, którzy przejęli swoją dawną placówkę. Prace konserwatorskie prowadzone były ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl