Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Stary Czartorysk – klasztor dominikański
Okres budowy: 1611, 1639, 1741-1756
Fundator: Andrzej Leszczyński, wojewoda dorpacki, Jan Pac, Janusz Antoni Wiśniowiecki
Antoni Wiśniowiecki, kasztelan krakowski, Franciszka Urszula Radziwiłłowa
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Placówka dominikańska ufundowana w r. 1639 przez Andrzeja Leszczyńskiego, wojewodę dorpackiego. Wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku drewniany kościół miał spalić się w r. 1729. W r. 1717 trwały już prace przy budowie murowanej świątyni. Dzięki zapisom finansowym Janusza Antoniego Wiśniowieckiego, kasztelana krakowskiego i jego córki Franciszki Urszuli Radziwiłłowej w r. 1741 zaczęto wznosić nowy klasztor. Kościół został ukończony ok. r. 1753, konsekrowany w r. 1756. Remontowany po pożarze w r. 1770, sklepiony w r. 1772. Projekt fasady świątyni jest przypisywany architektowi jezuickiemu Pawłowi Giżyckiemu. Placówka została skasowana w r. 1831, a kościół przekazano na parafialny. Po zniszczeniach w czasie I wojny światowej odbudowany i użytkowany jako cerkiew (w latach 1914-1921 i 1941-1951). Po r. 1951 opuszczony popadał w ruinę, od r. 1997 jest siedzibą monasteru Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Gruntownie wyremontowany z nadbudowaną baniastą kopułą nad transeptem.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl