Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Jaworów – pozostałości rezydencji króla Jana ІІІ Sobieskiego
Okres budowy: ostatnia ćwierć XVII w.
Fundator: Król Polski i Wielki Książę Litewski Jan III Sobieski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Jaworów był królewszczyzną, jedną z bogatszych w kraju, która w r. 1639 została nadana Jakubowi Sobieskiemu, wojewodzie ruskiemu, z prawem dziedziczenia do trzeciego pokolenia. Po jego śmierci w r. 1647 objął je jego syn Jan, późniejszy król Jan III. Jaworów był ulubionym miejscem pobytu Jana III Sobieskiego po mianowaniu na króla. Tu monarcha w r. 1675 zawarł tajny sojusz z Francją przeciw Hohenzollernom i Austrii, a w r. 1676 przyjechał w czasie przygotowań do wojny z Turkami. Istniejący tu drewniany zameczek, rozbudowany i upiększony, otoczony parkiem, stał się letnią rezydencją królewską. Rezydencja ta w typie palazzo in fortezza była położоna nad brzegiem stawu i poprzedzona rozległym założeniem ogrodowym. Królewski zamek rozebrano pod koniec w. XVIII. Resztki jednego z pawilonów myśliwskich przerobione na dwór Dębickich, istniały jeszcze przed II wojną światową.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl