×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
11.10.2018
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa i klasztor Dominikanów w Kamieńcu Podolskim

Artykuł aktualizowany: 2019-01-03

Kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa i klasztor Dominikanów w Kamieńcu Podolskim

Okres budowy: XV-XVIII w.

Fundator: nieznany

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)

Kościół Dominikanów to druga obok katedry, gotycka świątynia w Kamieńcu Podolskim. Budowla powstała na przełomie w. XV i XVI. Jest to obszerna trzynawowa bazylika, z dostawionymi po bokach późnorenesansowymi kaplicami kopułowymi. Fasadę podkreśla wyniosła wieża, od pd. przylegają zabudowania klasztorne. W czasie okupacji tureckiej Kamieńca (1672-1699) kościół przerobiono na meczet, poświęcając go żonie sułtana Mehmeda IV. Śladem tego jest znajdujący się w kościele minbar – muzułmańska kazalnica. Sam klasztor zaadaptowano na koszary. W latach 1737-1755 założenie dominikańskie przeszło gruntowną przebudowę w formach późnobarokowych, przeprowadzoną dzięki funduszom Michała Franciszka Potockiego, starosty trembowelskiego. Kościół w r. 1993 poważnie uszkodził pożar. W kościele Dominikanów Towarzystwo Tradycji Akademickiej oraz Fundacja Dziedzictwa Kulturowego z Polski, realizują wieloletni projekt rewaloryzacji wystroju wnętrza, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Senatu RP oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa i klasztor Dominikanów w Kamieńcu Podolskim