Artykuł aktualizowany: 2019-01-03
Kościół i kolegium jezuitów w Winnicy
Okres budowy: po 1739 r.
Fundator: Jezuici
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Jezuici pojawili się w Winnicy w r. 1613 za sprawą ówczesnego starosty winnickiego, Walentego Aleksandra Kalinowskiego, który ufundował im pierwszy dom misyjny. Murowany budynek kolegium powstał w r. 1642, kościół wzorowany na lwowskiej świątyni tego zakonu powstał ok. r. 1645 być może według projektów jezuickiego architekta Giacomo Briano. W czasie powstania Chmielnickiego zabudowania klasztoru i kolegium zostały spustoszone, a jezuici zostali zmuszeni do opuszczenia Winnicy. Tamtejszą placówkę reaktywowano w r. 1703, zaś nowe murowane kolegium i kościół powstały dopiero w r. 1739 Po kasacie zakonu jezuitów w r. 1773, parafią opiekowali się miejscowi dominikanie. W r. 1778 kościół został zniszczony przez pożar, później zamieniono go na magazyn wojskowy, w r. 1907 zaadaptowano na gimnazjum, wówczas przebudowano fasadę kościoła. W latach 1918-1930 był użytkowany jako cerkiew prawosławna, po r. 1947 budynek wykorzystywano jako salę gimnastyczną, a obecnie mieści siedzibę archiwum obwodowego.
Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód
Wsparcie projektu:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patronat medialny:
portal historyczny historykon.pl