×
65 Henryka Sienkiewicza street
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
04.10.2018
Czernelica - zamek

Artykuł aktualizowany: 2019-01-08

Czernelica - zamek

Okres budowy: początek XVII wieku -1659 r.

Fundator: Książę Michał Jerzy Czartoryski, wojewoda bracławski i wołyński

Informacja o obiekcie 
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA http://polonika.pl/)

Budowę zamku położonego na prawym brzegu Dniestru w Czernelicy, rozpoczęto jeszcze na początku w. XVII. Ostateczny kształt tamtejszej twierdzy nadał dopiero w r. 1659 Michał Jerzy Czartoryski, wojewoda bracławski i wołyński i jego druga żona (ślub 1650) Eufrozyna ze Stanisławskich. Wówczas zamek założony na rzucie regularnego kwadratu otrzymał narys czworobocznego systemu bastionowych fortyfikacji wzniesionych z kamienia. W swym rozplanowaniu przypominał zamek Sobieskich w Złoczowie. Zamek był kilkukrotnie zdobywany w czasie wojny Rzeczypospolitej z Imperium Osmańskim (1672, 1676), odbudowany dzięki dotacjom króla Jana III Sobieskiego, stracił na znaczeniu na początku w. XVIII, był jeszcze użytkowany przez Cieńskich na początku w. XIX. Do dnia dzisiejszego przetrwał uszkodzony obrys murów zamkowych oraz okazały budynek głównej bramy wjazdowej, z wejściem głównym ujętym bogato dekorowanym portalem, ponad którym zachowała się kamienna tarcza z herbem Pogoń Czartoryskich i datą 1659.

Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018".

W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.

 

Realizatorzy projektu:


Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód

 


Instytut Polski w Kijowie

 


Ukrainian Communication Group

 

Wsparcie projektu:


Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA


Narodowe Archiwum Cyfrowe


Patronat medialny:


portal historyczny historykon.pl

 

Kanał YouTube projektu

Profil Facebook projektu

Czernelica - zamek